About me

Yep My name is Ozan and it is a hard hat + I was too proud for my benefit that day.

***

If you can pass the quirky sense of humor, I call it that, I am a Istanbul based illustrator  who is somewhat experienced in comics and character art mostly. I do have a day job to pay the bills and meanwhile I am trying to climb the learning curve as a comic artist. I do have Social media accounts under the name of @professor.emergensi on FB and IG and prof_emergensi on Twitter.

 

As a challenge for myself I am sharing a piece each day (550+ now) 

My favorite medium is markers and ink. I rarely do a digital drawing but wish to try my hand at it in the future.

Sİnce the start of 2017 I tried to enter contests as much as I can and had a place in some local competitions, yay! I will be making an update on em soon I hope.

//

Adım Ozan, karakter çizimi u ve çizgi roman konusunda bir miktar tecrübe sahibi Istanbul'da yerleşik bir illüstratörüm. Mesaili bir işte faturaları ödemek için çalışıyorum, bu sırada da kendimi çizim alanında geliştirmeye gayret ediyorum. Yukarıda belirttiğim adreslerde sosyal medya hesaplarım var ve 550+ gündür günlük olarak çizim paylaşıyorum. Geriye dönüp bakmada çok yararlı oluyor, tavsiye ederim^^

2017 senesinde Türkiye içinde yapılan yarışmalara girdim ve bir kaçında derece de aldım. Bu konuda bir güncelleme yapacağım sayfada.